Adres : Çınarlar Mahallesi Tepe Sokak No:8
28100 Merkez / GİRESUN
Tel : 0 454 212 01 88
GSM : 0 549 693 28 28
GSM : 0 532 345 59 77
E-Posta : info@giresunsrc.com

Bakanlıktan SRC'de komisyon uyarısı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, ticari araç sürücüleri için zorunlu olan SRC belgesinin, kötü niyetli kişilerin, asılsız iddialarla vatandaşlardan 500 liraya varan komisyon aldıklarını bildirdi.

Bu kişilere itibar edilmemesini belirten Aydın, 'SCR belgesi mevzuatında değişiklik yok' dedi

Aydın, Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği'nin 3 Eylül 2004'te yürürlüğe girdiğini anımsattı. Yönetmelik kapsamında, faaliyet alanlarına göre SRC türü mesleki yeterlilik belgesi düzenlendiğini ifade eden Aydın, bir kişinin birden fazla belge alabileceğini söyledi. SRC türü mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin, Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurmaları gerektiğini belirtti.

90 GÜNLÜK ÇALIŞMA ŞARTI

Talat Aydın, 'Başvuru sahibi ehliyetini 25 Şubat 2003'ten sonra aldıysa herhangi bir sınava tabi olmadan 30 liralık belge ücretini yatırması yeterli olacak. Ancak B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, sınavsız SRC belgesi alabilmesi için 25 Şubat 2003 tarihine kadar en az 90 gün süreyle çalıştığını gösteren sosyal güvenlik kurumlarından alınmış belgesini de getirmesi gerekiyor' dedi.

DEĞİŞİKLİK YOK

Mevzuatta değişiklik yapılacağı, müktesep hak kapsamındaki SRC belgelerinin eğitim ve sınavla düzenleneceğine dair iddiaların asılsız olduğunu belirten Aydın, 'Bakanlık tarafından 30 liraya düzenlenen SRC belgesi, mevzuata göre belli bir süre şoförlük yapanlara doğrudan, yani eğitim ve sınav olmadan veriliyor. Bakanlık tarafından 30 liralık bir bedelle verilen SRC belgesinin, kötü niyetli kişiler tarafından çıkarılan söylentilerle vatandaşlara yaklaşık 500 liraya varan komisyon alınarak vekalet yoluyla temin edilmesi nedeniyle mağduriyet oluşturulduğu anlaşılmıştır. Herhangi bir değişiklik planlanmıyor. Bu iddialar, spekülasyondan başka bir şey değil. Bunu vatandaşlarımızın, konuyla ilgili kişilerin çeşitli menfaat gruplarınca aldatılmamaları bakımından bilmelerini isteriz' dedi.

SRC belgesini almak için aracıya ihtiyaç olmadığına dikkati çeken Aydın, istenen belgeler ve 30 lira ücretin yatırıldığına dair banka dekontuyla söz konusu belgenin çıkarılabileceğini ifade etti.

Başvurular e-Devlet'ten takip edilebiliyor

Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezine haftalık yaklaşık 10 bin başvuru yapıldığını dile getiren Aydın, 'Başvurular kayıt altına alındıktan sonra en geç 1 ay içinde sonuçlandırılıyor. Başvuru sahipleri e-Devlet şifreleriyle www.turkiye.gov.tr adresinden müracaatları hakkında bilgi edinebiliyor' diye konuştu.

Giresun Era SRC ve Psikoteknik Kursu
 
Yönetici Girişi  |  Web Tasarım : SekteoR.NET